Lotus Elan 1962

Lotus Elan 1962

Letos je tomu již rovných padesát let, co poprvé sjel z výrobní linky jeden z nejslavnějších a nejúspěšnějších modelů britské automobilky Lotus – Lotus Elan. Pojďme si tedy připomenout, díky čemu se stal tento vůz ikonou britských sporťáků.

Samotná automobilka Lotus byla založena ještě o dalších deset let dříve, tedy v roce 1952, kdy Colin Chapman založil firmu Lotus Engineering Ltd. Sám Chapman se hodně zajímal o letecké inženýrství, z čehož si nejspíš k automobilům přenesl touhu po co nejlehčí konstrukci vozu. Ačkoliv první vozy Lotus byly sestrojeny ještě o pár let dříve, Lotus se v šedesátých letech aktivně zapojil do série závodů F1, a to poměrně úspěšně. V roce 1962 pak konečně přišel poprvé na svět model Elan, pracovně označený jako Lotus 26.

Na počátku sedmdesátých let se na trh dostalo hned několik sportovně laděných automobilů, které měly být pro Lotus Elan velkou konkurencí. Stačí zmínit jen další klasický britský sporťák – Jaguar E-Type a je jasné, že pro Elan to jistě nebude lehké. Dále se ovšem na trhu pohybovaly vozy jako Ferrari 250 GTO či nabušená americká auta. Ovšem v Lotusu přišli s docela jiným autem.

Všechny tato konkurenční auta totiž měla silný motor o velkém objemu, velkou hmotnost a špatnou ovladatelnost. Colin Champan ovšem razil jinou teorii – “Se silným autem jsi rychlý na rovinkách, s lehkým autem všude.” Proto se zaměřil především na hmotnost vozu – a výsledek byl fascinující. Lotus Elan ve výsledku vážil jen necelých 700kg.

Pozoruhodné na tehdejší dobu bylo především šasi vozu. Podvozek se totiž skládal z centrální ocelové konstrukce, na obou koncích rozdělené, tedy něco na způsob centrální nosné roury kopřivnické Tatrovky. Díky tomu bylo možné nezávislné zavěšení všech kol a umístění kotoučových brzd na všech kolech. Spojení této konstrukce s nízkou hmotností vozu pak zajišťovaly perfektní ovladatelnost vozu.

Na konstrukci podvozku pak patřilo velmi lehká skořepinová karoserie. Navíc výbava vozu byla vskutku nadstandartní, tedy s ohledem na tehdejší konkurenci. Samozřejmostí byly elektrické stahování oken, topení či dřevěná palubní deska.

Konečně se dostáváme i pod kapotu vozu. Oproti zmiňované konkurenci zde nebyl žádný nabušený osmiválec, ale právě naopak. O výkon se staral řadový čtyřválec o objemu 1.6 litru, který disponoval silou až 107 koní. Motor spolupracoval s manuální čtyřstupňovou převodovkou, přičemž stokilometrovou rychlost zvládl pokořit pod deset vteřin.

Později ještě Lotus vyšperkoval motor tak, že se výkon zvedl na 130 koní. Vůz pak dostal označení Lotus Elan Sprint. Ten zvládl zrychlit na 100 km/h již pod sedm vteřin a problém mu nedělalo ani atakování dvousetkilometrové rychlosti.

Postupem času bylo k dostání i více modelových verzí tohoto automobilu. Už od roku 1963 byl k dispozici model s pevnou střechou, za další dva roky se do prodeje dostalo i kupé. V roce 1967 pak na trh přišel Lotus Elan +2, který nabízel i místa pro pasažery na zadních sedadlech.

Lotus úplně ukončil výrobu modelu Elan až v roce 1974, přičemž do té doby stihlo sjet z výrobní linky 17 392 vozů Lotus Elan. V roce 1989 pak přišel nástupce Lotusu Elan se stejným jménem, ovšem takového úspěchu jako jeho předchůdce již nedokázal dosáhnout. Lotus oznámil, že příští generace Lotusu Elan by se měla začít vyrábět v horizontu pěti let.

Ovšem Lotus Elan se stal i inspirací, konkrétně pro automobilku Mazda a její model MX-5, který byl vytvořen právě podle podnětů získaných z modelu Lotus Elan. A výsledky opět hovoří jako jasný úspěch. Takže lehká konstrukce opravdu s motorem umístěným vepředu a pohonem zadních kol má stále své obdivovatele.

Nicméně i dnes, téměř po padesáti letech od prvního Lotusu Elan, je stále tento vůz prototypem klasického britského sporťáku a pořád má své osobité kouzlo.

Lotus Elan 1962

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory