Jaguar E-Type (1961)

Jaguar E-Type (1971)

Letos je to již 51 let, co se poprvé v autosalónech objevil Jaguar E-Type. Psal se rok 1961, když v automobilce Jaguar nadobro ukončili výrobu modelu XK-150. V té době byl totiž již nachystaný do výroby jeho nástupce, Jaguar E-Type. A že se tento vůz opravdu povedl, o tom se můžete přesvědčit hned několikrát.

Přes 72 tisíc vyrobených kusů Jaguaru E-Type se totiž může pyšnit vysokým výkonem, skvělou ovladatelností a především elegantním vzhledem. Stačí se zeptat kdekoho, které auto považuje za nejkrásnější. V mnoha případech bude odpověď právě Jaguar E-Type. I díky tomu vyhrál nejednu anketu o nejkrásnější auto, dokonce pak také anketu časopisu Autocar, za nejkrásnější vozidlo 20. století.

Jaguar E-Type se za 14 let výroby, kterou ukončila až ropná krize v polovině sedmdesátých let, vyráběl hned ve třech sériích, a to vždy jako klasické kupé s pevnou střechou či otevřený roadster. Klíčem k úspěchu vozu Jaguar E-Type byly bylo skloubení několika zásadních vlastností podstatných pro tehdejší dobu do jednoho auta.

Za prvé je nutno říct, že vůz byl levný. Oproti svým konkurentům z řad italských automobilek byl za cenu lehce přesahující 2000 liber opravdu k mání za mrzký peníz. Další podstatnou částí úspěchu byl motor.

První generace se ještě osazovala šestiválcem o objemu 3.6 litru, který umožnil zrychlit na stokilometrovou rychlost za 7.1 sekund a zvládl až 240 km/h. Ovšem už v průběhu výroby se dostal do vozu šestiválec o objemu 4.2 litr, který vydržel i celou druhou generaci tohoto modelu. A není se čemu divit, když dodnes je považován za nejlepší motor pro tento vůz. Poslední generace pak dokonce dostala dvanáctiválec o objemu 5.3 litru.

Bohužel pro Jaguar, model E-Type doplatil na předpisy způsobené ropnou krizí po roce 1973, takže se v roce 1975 definitivně přestal vyrábět. Jeho následovník, Jaguar XJS se nikdy nestal tak populárním. Jaguar E-Type je dodnes považován za jeden z nejkrásnějších automobilů historie.

Jaguar E-Type (1971)

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory