Chevrolet Camaro

Chevrolet Camaro 1975

Na počátku šedesátých let zaznamenal obrovský úspěch Ford s novinkou Mustang, díky čemuž vzinkla nová třída automobilů – tzv. Pony car. Konkurence ovšem nespala a odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Již v roce 1965 se spekulovalo o novém modelu Chevrolet, o rok později již byl oficiálně oznámen záměr vyrábět vůz, který dostal jméno Camaro. Podle samotného Chevroletu je Camaro malé zvířátko, které pojídá Mustangy. Jak příznačné ..

První generace (1967 – 1969)

Ještě tentýž rok sjel z výrobní linky první Chevrolet Camaro modelový rok 1967, ovšem úspěnchu jako konkurenční Mustang nikdy nedosáhlo. První generace Camara se vyráběla ve dvou verzích, a to jako čtyřmístné kupé nebo kabriolet. Samonosná karoserie skrývala pohonou jednotku, kterou zpočátku výhradně byl agregát o objemu 3.8 litru. Jednalo se o řadový šestiválec, který dosahoval výkonu až 140 koní.


Postupem času přišly na scénu i nadstandartní verze, které dostaly označení RS (rally sport) a SS (supersport). Camaro RS se pyšnilo luxusnějším interiérem či odišnými zadními světly. Model Camaro SS pak mohl pyšnit silnějším motorem, konkrétně šlo o vidlicový osmiválec o objemu 5.7 litru, který disponoval silou až 255 koňských sil. Zákazník si tak mohl zvolit i kombinaci obou prémiových verzí, takže dostal model Camaro RS/SS.

Jak měsíce a roky ubíhaly, do výroby se dostávaly další pohonné jednotky. Nakonec se do první generace Camaro dodávaly dva šestiválcové motory a dokonce šest osmiválcových motorů. Nejsilnější z nich, sedmilitrová V8mička se vkládala do speciálu Chevrolet Camaro ZL1. Ty byly vyvinuty speciálně pro závody a jejich výkon činil až 425 koňských sil. Vyrobeno jich bylo ovšem jen několik desítek kusů, takže jsou dnes velice cenné.

Druhá generace (1970 – 1981)

Již v roce 1970, tedy tři roky po prvním uvedení vozu Chevrolet Camaro na trh, přišla na svět druhá generace tohoto vozu. Tentokrát ovšem výroba vydržela podstatně déle, když se tento model úspěšně vyráběl celých dvanáct let.

Nová generace nabídla luxusnější provedení interiéru vozu, ovšem na šasi automobilu se toho moc nezměnilo. Se vzhledem vozu se taky extra nečarovalo, takže byla výrazná jen vystupující maska chladiče, podle všeho inspirována italskými supersporty.
Druhá generace vozů se již nevyráběla v provedení kabrio. Na výběr už bylo jen ze čtyř motorů, konkrétně jednoho šestiválcového a tří osmiválců, přičemž nejsilnější V8 o objemu 6.5 litru se pyšnila výkonem 375 koní. Hvězdou mezi Camary pak byl prémiový model Z-28 s motorem V8 5.7 litru a výkonem přes 360 koní.


Ovšem v roce 1971 i kvůli ropné krizi v USA musel Chevrolet upravit motory všech modelů, což se dotklo i Camara. Největším rozdílem tak byly snížené výkony jednotlivých motorů, kdy například základní šestiválec 4.5 litru ztratil téměř čtyřicet koní výkonu.

K další mírné úpravě modelu Camaro došlo v roce 1975, kdy vůz dostal nový tvar zadního okna více symbolizující sportovního ducha vozu, na řadu také přišla nová generace prémiového modelu RS. Změny se projevily a již o dva roky později poprvé Camaro překonalo v počtech prodaných kusů Ford Mustang. Rekordní co se počtu prodaných kusů týče ale byl rok 1979, kdy si nového majitele našlo skoro třista tisíc nových vozů Chevrolet Camaro.

Třetí generace (1982 – 1993)

V roce 1982 byl poprvé představen koncept nového Chevroletu Camaro. Na první pohled byly zřejmé kompaktní rozměry vozu, tedy značně odlišné od původního modelu. Přesto bylo v interiéru více využitelného prostoru, především díky zmenšení přední kapoty.


Výběr motorů v této generaci nebyl žádná sláva. Základním motorem se stal 2,5litrový čtyřválec Iron Duke, který disponoval výkonem pouhých 90 koní. Nejslinějším motorem pak byl pětilitrový osmiválec o výkonu 165 koní. Tedy žádné extra výkoné motory.

Rok na to se ještě dostal do výroby upravené osmiválec o výkonu 190 koní, který naznačil možné zlepšení. To přišlo s nadstandartním modelem IROC-Z, který dostal pětilitr o výkonu až 215 koňských sil. V roce 1989 se ještě stihl vrátit model RS, ovšem to už se nezadržitelně blížil konec této generace Camara.

Čtvrtá generace (1993 – 2002)

Rok 1993 znamenal příchod již čtvrté generace Chevroletu Camaro. Vzhledem se chtělo Camaro vrátit k první generaci vozů, čímž si pomohlo i návratem verze kabrio. Opět tak byly na trhu čtyřdvéřové kupé a kabrio, tedy jako u první generace.
V nabídce motorů bylo na výběr jen ze dvou, konkrétně jednoho V6 a jednoho V8. Osmiválec o objemu 5.7 litru disponoval výkonem 275 koní a stokilometrovou rychlost zvládl pokořit za slušných 6.4 vteřiny.

V roce 1996 byla rozšířena nabídka motorů o další V8 s výkonem 305 koní. O rok později pak přišel model oslavující třicet let od prvního vyrobéného kusu, jenž dostal název Z-28 a osmiválcový motor o výkonu 330 koní.

Pátá generace (2009 – ?)


Nejnovější generace Chevroletu Camaro přišla až v roce 2009, tedy po téměř sedmi letech čekání. Poprvé byla sice představena již o tři roky dříve, ovšem do výroby se dostala až ve zmiňovaném roce 2009. Dnes je v prodeji v několika verzíhc. Nejnovější vozy Chevrolet Camaro a jeho verze najdete na webu AutoDesire.cz

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory