Aston Martin DB5 (1963)

Aston Martin DB5 (1963)

Že váháte, odkud se Vám zdá povědomý tento vůz. Nejen pro starší ročníky je Aston Martin DB5 vozem britského gentlemana a tajného agenta. Ano, opravdu – Aston Martin DB5 se nejvíce proslavil jako vůz Jamese Bonda, agenta 007. A proč právě DB ?

V knížní předloze filmu Goldfinger se totiž objevil vůz DB Mark III. Ovšem ani spolupráce s Astonem se nerodila lehce. Automobilka totiž nechtěla o věnování vozu pro film ani slyšet, zatímco konkurenční Jaguar nabídl svůj E-Type. Zatímco Aston trval na tom, aby si producenti vůz zakoupili za plnou cenu, Jaguar byl ochoten svůj E-Type, který tehdy stál polovinu co DB5 filmu věnovat. Ovšem producenti i pod tíhou knižní předlohy nakonec přesvědčili vedení automobilky Aston Martin, která se tak rozhodla zapůjčit dva vozy DB5, přičemž v té době šlo teprve o prototypy před sériovou výrobou.Podobně luxusní vůz nabízí půjčovna kabrioletů Hradec Králové.

A že se Aston rozhodl správně se ukázalo již krátce po vydání filmu. Prodeje vozu DB5 raketově stouply a spolupráce Bonda a Aston Martina mohla směle pokračovat dál. DB5 se také objevil i v dalším díle Jamese Bonda, tedy ve filmu ThunderBall. Menší role, ale přesto neméně důležité si Aston Martin DB5 odkroutil ještě ve filmech Zlaté Oko, Casino Royal či nejnovějším Skyfall.

Pojďme si teď říct i něco o samotném voze. Sportovní vůz Aston Martin DB5 se začal vyrábět pouhé dva roky, a to mezi léty 1963 a 1965. Za tu dobu se vyrobilo pouhých 1059 kusů, přesto jde o jeden z nejslavnějších modelů britské automobilky. Vyráběl se hned ve čtyřech provedeních – Convertible, tedy s otevřenou dvoumístnou karoserií. Dále se vyráběl pod jménem Vantage, jak známe i u dnešních Astonů, jako klasické kupé. Ve velmi malém počtu se vyráběl i jako Shooting Brake, což byla obdoba kombi a také jako Volante, tedy otevřený vůz s kratší karoserií.

Už v té době byl Aston Martin DB5 extrémně drahým vozem, když stál přes 4 tisíce liber. Tehdy se za stejné peníze prodávaly velmi lukrativní pozemky. Nicméně i tak si své kupce našel.

Srdcem vozu byl šestiválcový motor o objemu 4 litrů s třemi karburátory. Ten disponoval maximálním výkonem až 330 koní, přičemž maximální rychlost byla až 232 km/h. Sto kilometrovou rychlost zvládl zdolat za 8 vteřin.

A že si lámete hlavu, co znamená zkratka DB? Jde o iniciály majitele automobilky, který ji v roce 1946 převzal a vlastně tak začal výrobu sportovních vozů s tímto názvem.

Aston Martin DB5 (1963)

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory