Alfa Romeo Giulietta

Alfa Romeo Giulietta Spider

Alfa Romeo byla vždy známá především díky vášni, se kterou vytváří jednyz nejkrásnějších automobilů. To samozřejmě platí dodnes, stačí se podívat na nabídku vozů této automobilky a zaručeně Vás jeden z modelů upoutá natolik, že byste si jej nejraději hned nechali. Ovšem určit, který model Alfy byl vůbec ten nejpovedenější je nesmírně obtížné. My jsme se o to alespoň pokusili – vybrali jsme model Alfa Romeo Guilietta.

Poprvé byla Giulietta představena v roce 1954 na autosalóně v italském Turině. Po úspěchu na této automobilové přehlídce se dostala tato Alfa ještě týž rok do výrobního procesu. Postupem čsu se vyráběl tento vůz hned v několika variantách.

Jako vůbec první se začala Giulietta  vyrábět ve verzi kupé, která dostala název Alfa Romeo Giulietta  Sprint. O rok později přišel na řadu model čtyřdvéřový sedan. V roce 1955 pak přišla modelová řada Alfa Romeo Giulietta Spider, tedy dvoudvéřové kabrio.

Zajímavostí určitě byl fakt, že první modely měl co se designu týče na starosti Bertone, tak otevřený dvoudvéřový model dostalo na starost studio Pininfarina. A výsledek se dostavil. Slavné designérské studio opět prokázalo, že jejich návrhy automobilů jsou nadčasové a naprosto překrásné.


Rok 1957 pak znamenal výrobu nejsilnější verze tohoto automobilů, jenž dostal název Alfa Romeo Giulietta TI, přičemž zkratka TI zastupovala Turismo Internazionale. Tento model navíc dostal mírné úpravy designu, jako nová zadní světla a kosmetické změny karoserie.

Co se motoru týče, tak do všech vozů byl instalován stejný motor. Konkrétně šlo o motor Alfa Romeo Twin Cam, tedy řadové čtyřválce o objemu 1.3 litru. Na první pohled tedy poměrně slabý motor. Ovšem karoserie byla poměrně lehká, takže i tento motor dokázal bez problému zajistit potřebný výkon.

V každém modelu byl motor naladěn na jiný výkon. Například základní modely sedan a kupé měly 50, respektive 65 koní. Model Spider se mohl pyšnit výkonem až 90 koní, vrcholný model Alfa Romeo Giulietta Sprint Zagato měl dokonce výkon až 116 koňských sil.

Celkem se vyrobilo téměř dvěstě tisíc kusů tohoto automobilu. O to vzácnější je model Spider, jehož se vyrobilo jen něco málo přes patnáct tisíc kusů.

Napište komentář

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes Online. | Thanks to Highest CD Rates, WordPress Themes and WordPress Themes Directory